​Shqipëri, 3 viktima dhe 120 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar 120 raste të reja me koronavirus dhe 3 viktima. Rastet e reja janë nga gjithsej 626 testime të realizuara.

Gjatë kësaj periudhe janë shëruar 48 persona, në total 3794, ndërkohë në spitalet COVID-19 po marrin trajtim 125 pacientë. 15 persona ndodhen në terapi intensive, ndërsa 5 janë intubuar.

Më së shumti raste janë konfirmuar në Tiranë 59, Vlorë 7, Pogradec 6, nga 5 raste në Kukës, Berat, 4 në Roskovec, nga 3 raste në Krujë, Elbasan, Has, Kolonjë, nga 2 raste në Fier, Kurbin, Lushnje, Librazhd, Kamëz, Bulqizë, Kuçovë, nga 1 rast në Shkodër, Durrës, Devoll, Kavajë, Tropojë, Mallakastër, Prrenjas, Vorë.

Betejën me COVID-19 e kanë humbur dy qytetarë nga Tirana, një 64 dhe një 78-vjeçar dhe një 82 -vjeçare nga Elbasani.

Që nga shpërthimi i pandeminë në Shqipëri e deri më tash, janë realizuar gjithsej 50.427 testime, prej tyre 7380 kanë rezultuar pozitivë, 3794 janë të shëruar, 3358 janë raste ende aktive dhe 228 persona kanë përfunduar me fatalitet.

LEXO EDHE:

Back to top button