BE dhe NATO solidaritet me Poloninë

BE dhe NATO solidaritet me Poloninë

Pas lajmeve për dy të vrarë nga raketa ruse që goditën territorin polak, Polonia vë ushtrinë në gjendje gatishmërie të lartë. BE dhe NATO shprehin solidaritet me Poloninë.

Presidenti i Këshillit të BE-së, Charles Michel, shkroi në një postim në Twitter, se ishte “i tronditur” që një raketë apo municion tjetër kishte goditur territorin polak. “Ne jemi në anën e Polonisë”, theksoi Michel. Të njëjtën gjë thanë edhe shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell dhe kryeministri holandez Mark Rutte.

Edhe ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, e siguroi gjithashtu Poloninë për mbështetjen e saj. Ajo shkroi në Twitter se mendimet e saj ishin me “aleatin dhe fqinjin e ngushtë” Poloninë. Gjermania është në kontakt të ngushtë me “miqtë e saj polakë dhe aleatët e NATO-s”.

Polonia vë ushtrinë në gjendje gatishmërie të lartë

Polonia siguroi se ështe në kontakt të ngushtë me aleatët për të sqaruar situatën, për dy raketat ruse që goditën Przewodow-in, një fshat polak pranë kufirit me Ukrainën.

Ministri i Jashtëm letonez Edgars Rinkēvičs hodhi idenë që NATO-ja të mbështesë Poloninë dhe pjesë të Ukrainës me një sistem kundërajror, nëse konfirmohen lajmet për raketat ruse që goditën Poloninë./DW

LEXO EDHE:

Back to top button