Binjakët që u martuan me binjakë tregojnë se si djemtë e tyre janë gjenetikisht vëllezër dhe kushërinj

Nëse nuk e keni menduar kurrë se çfarë do të ndodhte nëse dy motra identike do të martoheshin me dy vëllezër identikë dhe të dy kishin fëmijë në të njëjtën kohë, po gënjeheni.

Rezulton se përgjigja është ‘binjakët kuaternarë’ – që do të thotë se, ndërsa foshnjat janë teknikisht kushërinj, ata janë edhe vëllezër gjenetikisht.

Binjakët Briana dhe Brittany Deane, 35 vjeç, nga Virxhinia, dhe binjakët Josh dhe Jeremy Salyers janë prindër të Jax dhe Jett – të cilët kanë vetëm tre muaj diferencë në moshë.

Për shkak se Jax dhe Jett – që të dy janë një – ndajnë të njëjtën ADN, ata janë gjenetikisht vëllezër dhe familja është një nga vetëm 300 familjet kuaternare në botë.

Duke folur me NBC News, Brittany – mamaja e Jett dhe e martuar me Josh – tha se situata unike e djalit i bën ata të lidhur më ngushtë se kushërinjtë mesatarë.

“Ata kanë lindur nga prindër binjakë identikë me më pak se nëntë muaj diferencë. Binjakë të martuar me binjakë që të dy kanë foshnja në të njëjtën kohë”, tha Brittany.

Dhe katërshja, të cilët janë të njohur në Instagram, madje ndajnë një shtëpi – dhe një llogari bankare.

Jeremy tha për Entertainment Tonight: “Ndjehem sikur jam prindi i Jett dhe mendoj se [Josh] ndihet në të njëjtën mënyrë për Jax.

“Ne po i rrisim fëmijët së bashku, kështu që ndihet si vetëm një njësi familjare.”

Brittany dhe Briana u takuan me Josh dhe Jeremy në një festival për binjakë në vitin 2017 dhe, pas një romance të stuhishme, të dy burrat i propozuan martesë gjashtë muaj më vonë.

Çiftet tërhoqën aq shumë vëmendje sa dasma e tyre – ku kishte 15 grupe të tjera binjakësh në listën e të ftuarve – madje u transmetua në një speciale TLC të quajtur Dasma jonë binjake.

Ata u martuan në Twinsburg, Ohio, në gusht 2018, të veshur me fustane identike, dhe publikuan lajmin për shtatzënitë e tyre të përbashkëta në gusht 2020 me një fotosesion me temë Baywatch.

Ju mund të na mbani mend si binjakët identikë të martuar me binjakë identikë për të cilët keni bërë një histori në lidhje me martesën tonë të dyfishtë! Kemi disa lajme argëtuese për të ndarë me ju si një përditësim i mundshëm i lajmeve? Të dy çiftet janë shtatzënë! Jemi shumë mirënjohës që përjetojmë shtatzëni të mbivendosura dhe që jemi në gjendje të rrisim së bashku fëmijë të së njëjtës moshë. Fëmijët tanë nuk do të jenë vetëm kushërinj, por edhe vëllezër gjenetikë dhe shumëfish kuaternarë! Ju lutemi shikoni foton e njoftimit të shtatzënisë bashkangjitur!

LEXO EDHE:

Back to top button