Cilat erëza janë më të mira për t’u përdorur në ditët e ftohta?

Cilat erëza janë më të mira për t'u përdorur në ditët e ftohta?

Me vetëm pak erëz, pjatat tuaja mund të marrin një dimension të ri shije dhe aromë. Megjithatë, këto nuk janë arsyet kryesore pse duhet t’i përfshini ato në dietën tuaj. Erëzat, si kanella, do të përshpejtojnë proceset në trupin tuaj dhe kështu do ta tresni më lehtë ushqimin.

Në ditët e dimrit zakonisht konsumohet ushqimi pak më i rëndë për organizmin, kryesisht zierjet dhe ushqimet më të yndyrshme. Ndaj nuk është keq t’i shtoni disa erëza në mënyrë që trupi juaj ta tresë më lehtë këtë lloj ushqimi në këto ditë të ftohta.

kanellë

Është një nga erëzat më të famshme në botë, dhe më së shumti konsumohet në dimër në ëmbëlsirat karakteristike për festat e fundvitit. Edhe pse ka dy lloje kanelle, kanella Ceylon me origjinë nga Sri Lanka rekomandohet për konsum të përditshëm (Ceylon është emri kolonial britanik për Sri Lankën e sotme).

Është i pasur me fibra, kalcium, hekur, zink, selen dhe mangan, si dhe përmban vitamina C dhe K. Ai gjithashtu përmban vajra esencialë që ndihmojnë në lehtësimin e tretjes. Rekomandohet për njerëzit që duhet të monitorojnë nivelin e sheqerit në gjak, kështu që shpesh mund ta gjejmë në recetat e ëmbëlsirave dhe ëmbëlsirave të tjera.

Xhenxhefil

Shfaqet gjithnjë e më shpesh si shtesë në pjata dhe mund ta gjeni të freskët në raftet e pothuajse çdo marketi të madh. Mund të shtohet në gatime të ndryshme, mund ta shtojmë edhe në çajra apo verëra.

Shpesh u rekomandohet njerëzve që duan të humbin yndyrën, sepse është një nga ushqimet më të mira që përmirësojnë tretjen. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e të përzierave, gulçimit, ftohjes, si dhe në forcimin e imunitetit.

Shafran i Indisë

Një erëz që shpesh ngatërrohet me xhenxhefilin për shkak të ngjyrës së saj të ngjashme portokalli. Për përdorimin më të mirë të kësaj erëze rekomandohet kombinimi i saj me yndyrna. Zakonisht shtohet në zierje dhe oriz të ndryshëm, por mund të shtohet edhe në ëmbëlsira.

Përbërësit e shafranit të Indisë kanë efekte anti-inflamatore dhe antivirale, dhe është gjithashtu i rëndësishëm për njerëzit me rezistencë ndaj insulinës dhe kolesterol të ngritur.

Arrëmyshk

Shpesh shtohet në pjatat që përmbajnë patate. Shpesh rekomandohet të shtoni këtë erëz në pure patatesh dhe salca të ndryshme që përmbajnë miell.

Sipas hulumtimeve, arrëmyshk stimulon trurin dhe ka veti antibakteriale. Është një erëz e dëshirueshme në dietën e njerëzve me oreks të reduktuar.

Anise

Më së shumti do ta shohim në ëmbëlsira të ndryshme dhe komposto të bëra vetë, dhe mund ta kombinoni me erëza të tjera dhe ta shtoni në disa pjata të shijshme me mish.

Është specifik sepse redukton djersitjen dhe ndihmon në gulçim. Përveçse ndihmon tretjen, redukton të përzierat dhe gazrat.

LEXO EDHE:

Back to top button