COVID-19 mund të shkaktojë dëmtime serioze të veshkave, paralajmëron eksperti

COVID-19 mund të ndikojë keq  edhenë veshkat e atyre personave që nuk kanë pasur më parë ndonjë histori të sëmundjeve të veshkave. Virusi vdekjeprurës ka shkaktuar dëmtime serioze afatgjatë të veshkave te njerëzit në masën që ata kishin nevojë për dializë, tha një neurolog.

Ndërsa dihet se koronavirusi prek mushkëritë, dëmi që ai po shkakton në organe të tjera si tru, zemër dhe veshka tani po studiohet.

“COVID ka shkaktuar shumë probleme serioze të veshkave edhe te njerëzit që nuk ishin prekur nga asnjë lloj sëmundjeje e veshkave më herët. Shumë njerëz të prekur nga COIVD kanë shfaqur shenja të dëmtimit të veshkave, disa aq të rënda deri në masën që kanë kërkuar dializë. Pothuajse 30 për qind e të gjithë njerëzve që kanë vuajtur nga infeksioni COVID kanë pasur probleme me veshkat. Njerëzit që kishin sëmundje të veshkave, nëse kishin infeksion COVID, ata kishin sëmundje shumë të rënda që ndonjëherë rezultojnë në vdekje”, tha neurologu Dr. Samir Taëakley, në Apollo Hospitals.

Të moshuarit që janë mbi 60 vjeç, personat me diabet, me hipertension dhe ata që kanë probleme me zemrën janë në rrezik të lartë për të zhvilluar komplikime të lidhura me veshkat.

Eksperti thotë se COVID ose mund të shkaktojë dëme të drejtpërdrejta në qelizat e veshkave, ose të rrisë mpiksjen e gjakut që redukton rrjedhjen e gjakut në veshka. Ai shton se niveli i reduktuar i oksigjenit në gjak gjithashtu ka një efekt të dëmshëm në strukturën e veshkave, përcjell Klankosova.tv

Ai tha se personi që ka problem me veshkat do të ketë ulje të prodhimit të urinës, ënjtje në të gjithë trupin, gulçim, të vjella, letargji, shqetësim, dobësi por edhe konfuzion, koma dhe konvulsione.

Eksperti megjithatë thotë se infeksioni COVID jo vetëm që shkakton probleme kronike, por mund të shkaktojë edhe dëmtim akut të veshkave, i cili në shumicën e rrethanave është i kthyeshëm.

“Pothuajse 35% më shumë shanse për të zhvilluar një problem kronik të veshkave ka nëse keni pasur një infeksion COVID në krahasim me personin që nuk kishte një infeksion COVID”, thotë Dr Taëakley.

Mjeku këshillon që të ndiqni të gjitha masat parandaluese si higjienizimi, maska ​​dhe distancimi social për të shmangur rrezikun e infektimit me COVID. Ai gjithashtu thotë se pacientët që kanë nevojë për dializë nuk duhet ta humbasin me asnjë çmim.

Ai këshillon gjithashtu pacientët me veshka që të vaksinohen plotësisht, pasi kjo mund t’i mbrojë ata nga sëmundje të rënda në rast infektimi.

LEXO EDHE:

Back to top button