Dështon samiti i G20: Asnjë konsensus për luftën në Ukrainë

Dështon samiti i G20: Asnjë konsensus për luftën në Ukrainë

Një takim i ministrave të financave dhe shefave të bankave qendrore nga ekonomitë kryesore të Grupit të 20-të (G20) në Bengaluru, Indi ka të ngjarë të përfundojë sot pa një komunikatë të përbashkët, sepse nuk u arrit asnjë konsensus për luftën në Ukrainë, sipas delegatëve.

SHBA dhe aleatët e saj G7 kanë kërkuar që vendet të dënojnë plotësisht Rusinë për pushtimin e saj në Ukrainë. Duke folur për Reuters në margjinat e takimit, sekretarja amerikane e thesarit, Janet Yellen, tha:

“Mendoj se duhet të ketë një deklaratë që dënon luftën e Rusisë. Është diçka që mendoj se është absolutisht e nevojshme”.

Rusia, e cila është anëtare e G20, i referohet veprimeve të saj në Ukrainë si një “operacion special ushtarak” dhe shmang duke e quajtur atë një pushtim apo luftë.

India dhe Kina ishin ndër vendet që abstenuan në një votim të OKB-së për t’i kërkuar Rusisë që të tërhiqej menjëherë dhe pa kushte nga Ukraina. India po bën presion për të shmangur përdorimin e fjalës “luftë” në çdo komunikatë, thanë për Reuters zyrtarët e G20.

Sipas një zyrtari të lartë, negociatat mbi komunikatën ishin të vështira, me Rusinë dhe Kinën që bllokuan propozimet nga vendet perëndimore./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button