Dieta që ndihmon largimin e gripit dhe forcimin e imunitetit

Mes COVID-19  dhe rasteve në rritje, shumë po përjetojnë simptoma të ngjashme me gripin, duke përfshirë këtu ethet, kollën dhe ftohjen.

Ndryshimet sezonale së bashku me orarin e ç’rregullt të vakteve mund të jenë fajtorë.

Ekspertët janë të mendimit se është koha për të ngrënë siç duhet dhe me kujdes për të rikthyer shëndetin tuaj si dhe për të ndërtuar dhe përmirësuar imunitetin ndaj sëmundjeve të ardhshme, transmeton Klankosova.tv.

Ata sugjerojnë një dietë për këtë qëllim, e cila përbëhet nga xhenxhefili, piperi i zi dhe arrat e njomura për mëngjes.

Për drekë preferohet molla dhe pula e bërë në shtëpi, ndërkaq në darkë, perime të ziera, pulë ose peshk i pjekur në skarë.

LEXO EDHE:

Back to top button