Do të shkosh në Katar? Mos merrni qetësues me vete, mund të përfundoni në burg për shkak të gjendjes së dehur

Kupa e Botës FIFA do të mbahet nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor 2022 në Katar. Jeni një nga të paktët me fat që keni mundësinë të udhëtoni në këtë tokë të largët gjatë kësaj ngjarje të madhe?

Në rast se jeni ose thjesht dëshironi të dini fakte të ndryshme interesante rreth destinacioneve në mbarë botën, ne ndajmë me ju disa informacione të dobishme për këtë vend të largët dhe shumë të pasur.

Katari është i vogël, i pasur dhe shumë i shtrenjtë

Edhe pse zë vetëm 11.571 kilometra katrorë të Gadishullit Arabik, falë burimeve të mëdha të naftës, Katari është një nga vendet më të pasura në botë. Paga mesatare është rreth 4000 euro, ndaj nuk është për t’u habitur që kostoja e jetesës është mjaft e lartë. Ju duhet të shpenzoni vetëm gjysmë euro për një litër benzinë, por do të duhet të shpenzoni shumë para për gjëra të tjera. Një filxhan kapuçino në një restorant kushton rreth 5.5 euro, një paketë cigare rreth 7, ndërsa dreka për dy persona është rreth 50 euro. Për qiranë mujore të një garsoniere në qendër të qytetit duhet të ndani rreth 1700 euro.

Alkooli është i ndaluar në shumicën e vendeve

Dehja në vende publike në Katar dënohet me gjoba të rënda dhe me burgim. Por në prag të kampionatit të futbollit, autoritetet lehtësuan disa rregulla në lidhje me konsumimin e pijeve alkoolike. Alkooli nuk mund të blihet në dyqane, por vetëm në disa restorante, hotele dhe bare që kanë një leje të veçantë. Para dhe pas ndeshjeve – por jo gjatë ndeshjeve – birra do të jetë në dispozicion për blerje në stadiumin ku do të luhen ndeshjet e futbollit. Një zonë e veçantë fansash do të organizohet në Doha ku do të shërbehet alkool për ata mbi 21 vjeç. Duhet të keni gjithmonë një pasaportë ose dokument tjetër zyrtar që mund të vërtetojë moshën tuaj. Autoritetet theksuan se çmimi i birrës do të variojë nga 10 deri në 20 euro për gotë.

Një JO e madhe drogave ilegale

Katari është një nga vendet më kufizuese kur bëhet fjalë për drogat ilegale. Mbajtja, shitja dhe përdorimi i kanabisit, madje edhe i disa ilaçeve kundër dhimbjeve dhe qetësuesve pa recetë, janë të ndaluara. Mosrespektimi i këtyre rregullave mund të rezultojë në dënime të rënda – nga dëbimi deri në vitet pas hekurave. Kontrollet në aeroport do të jenë jashtëzakonisht të detajuara, ndaj kontrolloni paraprakisht se çfarë mund të merrni me vete, veçanërisht nëse vuani nga disa kushte shëndetësore.

Shfaqjet publike të dashurisë nuk janë një ide e mirë

Edhe pse bashkëjetesa mes një burri dhe një gruaje që nuk janë të martuar është e ndaluar në këtë vend, çiftet heteroseksuale të pamartuara do të jenë ende në gjendje të ndajnë një dhomë hoteli gjatë Kupës së Botës. Seksi mes dy homoseksualëve dënohet nga një deri në tre vjet burg. Shfaqjet publike të dashurisë në rrugë nuk rekomandohen, pavarësisht statusit martesor dhe orientimit seksual.

Përgatituni për mot të nxehtë

Kupa e Botës në Katar është e para në histori që nuk do të mbahet në maj, qershor apo korrik. Për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të larta, ngjarja u shty për në nëntor dhe dhjetor. Moti në këtë pjesë të vitit është më i këndshëm, por gjithsesi me temperatura të larta – mesatarisht ndërmjet 21 dhe 26 gradë Celsius. Për ta bërë më të lehtë qëndrimin e të huajve në vend, autoritetet lokale kanë instaluar kondicionerë në ambiente të jashtme – në rrugë, stadiume etj.

Cfare te vesh?

Uebsajtet e turizmit të Katarit sugjerojnë që gratë dhe burrat të tregojnë respekt për kulturën vendase dhe të shmangin veshjet që zbulojnë shumë lëkurë. Vizitorëve u kërkohet të zgjedhin veshje që mbulojnë shpatullat dhe gjunjët në vende publike, veçanërisht kur vizitojnë ndërtesat qeveritare, qendrat tregtare, etj. Nga ana tjetër, në hotelet pranë pishinës është e zakonshme të shohësh njerëz me veshje të dobëta, siç janë kostumet e banjës.

Si duhet të silleni?

Në Katar, silluni ashtu siç dëshironi të sillen turistët kur vijnë tek ne. Jini të sjellshëm në të gjitha situatat, respektoni dallimet kulturore, mos përhapni thashetheme të rreme për vendin në rrjetet sociale dhe flisni me respekt për familjen mbretërore. Kini parasysh se sharja dhe vënia e gishtit të mesit, veçanërisht kur u drejtoheni oficerëve të policisë ose zyrtarëve të tjerë të qeverisë, mund të rezultojë në dërgimin në komisariat. Mos shtrëngoni duart me njerëzit e seksit të kundërt nëse ata nuk ju ofrojnë një dorë më parë. Shmangni fotografimin e njerëzve pa leje paraprake, si dhe fotografimin e personelit ushtarak dhe objekteve fetare.

LEXO EDHE:

Back to top button