Dobitë e hudhrës


Hudhra mund të quhet gjithashtu një antibiotik natyral pasi është barishte shumë e shëndetshme dhe shëruese.

Ajo krahasohet me antibiotikët më të mirë pasi ka një efekt dezinfektues dhe antibakterial.

Po flasim për një antioksidues me veti antiinflamatore që kanë një efekt jashtëzakonisht të dobishëm në imunitetin.

Kjo bimë e mrekullueshme e familjes Alliaceae është e lidhur me qepë, leksione dhe qepujkë, dhe është përdorur që nga viti 4500 para Krishtit.

Më vonë hudhra u përdorë kundër pickimeve të mushkonjave, plagëve, sëmundjeve të zemrës, fruthit, tumorit, kafshimit të gjarprit, puçrrave, ftohjes, gripit. Hipokrati, babai i mjekësisë, rekomandoi hudhra në dietë.

Ka qenë një kurë për shumë probleme shëndetësore, dhe sot është vërtetuar shkencërisht se përmban një pjesë të substancave medicinale, vitamina A, B1, B2 dhe C, kalium, hekur, jod, kalcium, selen dhe fosfor dhe aminoacide, enzima, poliozë, si insulinë, adenozinë dhe allicin.

LEXO EDHE:

Back to top button