Ekuipazhi i aeroplanmbajtëses amerikane në ujërat evropiane, të gatshëm të luftojnë kundër Rusisë – nëse vjen thirrja

Ekuipazhi i aeroplanmbajtëses amerikane në ujërat evropiane, të gatshëm të luftojnë kundër Rusisë – nëse vjen thirrja

Ekuipazhi i një aeroplanmbajtëse gjigante amerikane në ujërat evropiane ka thënë se ata janë të gatshëm të luftojnë kundër Rusisë nëse vjen thirrja, por misioni i tyre është të parandalojnë kërcënimet dhe të parandalojnë përshkallëzimin.

Sipas Sky News, “USS George H W Bush” po ndihmon në testimin e aftësisë së NATO-s për të mbrojtur veten – një mision që u bë edhe më real pas luftës së Rusisë në Ukrainë.

Në ditët e fundit, aeroplanët F18 kanë fluturuar nga transportuesi në Evropën Jugore deri në Lituani dhe Poloni në skajin lindor të aleancës, afër Rusisë, duke operuar së bashku me aeroplanët luftarakë nga vendet e tjera aleate dhe me anije luftarake dhe trupa tokësore të NATO-s.

Dhe komandanti i grupit të transportuesit i tha Sky News se mesazhi i tij për Rusinë është se burrat dhe gratë e tij “janë gati për çdo mision”.

“Ne duam paqe – kjo është ajo që të gjithë duan”, ka thënë Dennis Velez, duke folur brenda një hangari në bordin e anijes, e cila mban më shumë se 70 fluturake, përfshirë aeroplanë dhe helikopterë.

“Ne duam që lufta [në Ukrainë] të përfundojë dhe të rikthehet stabiliteti në rajon dhe të kemi një Evropë paqësore dhe të qëndrueshme – por, sa për ne, ne jemi gati”.

I pyetur nëse kjo do të thoshte se ai ishte gati për luftë nëse ishte e nevojshme, admirali tha: “Kjo anije, ky grup sulmi, aleatët tanë: ne jemi gati për çdo gjë. Ne e demonstrojmë këtë çdo ditë”.

Siç vë në pah Sky News, përcjell Telegrafi, të paktën dy luftanije ruse kanë vëzhguar aksionin, i cili është pjesë e një sërë aktivitetesh të NATO-s.

“Ne i kemi parë ata”, ka shtuar Velez, duke folur të martën ndërsa grupi i goditjes së aeroplanmbajtësve dhe anijeve shoqëruese lundruan nëpër detin Adriatik, në brigjet e Italisë.

Për atë që iu tha rusëve, ai u përgjigj: “Asgjë… Ata kanë të njëjtën të drejtë si ne për të operuar në ujërat ndërkombëtare, kështu që ne thjesht ndjekim ligjin ndërkombëtar dhe rregullat e rrugës”.

Ndryshe, Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, për Sky News gjatë një vizite në transportues ka thënë se “ne kemi rritur gatishmërinë tonë dhe kemi forcuar mënyrën se si punojmë së bashku në të gjithë aleancën për të parandaluar dhe mbrojtur çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s”.

Shefi i NATO-s shprehu gjithashtu shqetësim të ri për Ukrainën pasi Rusia pretendoi në mënyrë të rreme se ukrainasit po planifikonin të përdornin një “bombë të pistë” radioaktive në territorin e tyre.

Pretendimi mund të jetë pjesë e një komploti nga Moska për të nisur një sulm të tillë dhe për të fajësuar Kievin.

“Rusia ka akuzuar të tjerët për gjëra që ata synojnë t’i bëjnë vetë, kështu që ne duhet të monitorojmë nga afër se çfarë bën Rusia tani. Dhe ata duhet të dinë se përdorimi i një bombe të pistë ose një bombe radiologjike është një përshkallëzim serioz”, citohet të ketë thënë Stoltenberg.

Ndërsa i pyetur se si do të përgjigjet NATO ndaj një sulmi të tillë, ai tha: “Do të jetë një përshkallëzim shumë serioz”.

Siç vë në pah Sky News, aleatët janë gjithashtu të shqetësuar se Vladimir Putin mund të përdorë edhe një sulm bërthamor pasi forcat e tij pësojnë disfata nga ushtria e Ukrainës, e mbështetur nga armët perëndimore.

LEXO EDHE:

Back to top button