Facebook nuk i rikthen llogarinë Trumpit

Facebook nuk i rikthen llogarinë Trumpit

Facebook nuk ka ndërmend të rikthejë aktive llogarinë e Donald Trump edhe pas njoftimit të ish-presidentit amerikan se do të rikandidojë për një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë.

Manjati u “bllokua” nga rrjeti social pas sulmit në Kapitol më 6 janar 2021. Megjithatë, ai mund të mos presë shumë për t’u rikthyer në platformë, pasi pezullimi do të rishikohet më 7 janar 2023.

Si kandidat, Trump nuk do t’i nënshtrohet më shqyrtimit të Facebook. Kjo sepse, sipas rregullave të mediave sociale, komentet nga zyrtarët e zgjedhur dhe kandidatët nuk i nënshtrohen verifikimit të fakteve.

LEXO EDHE:

Back to top button