Forcat ukrainase rrëzojnë 11 dronë gjatë natës

Forcat ukrainase rrëzojnë 11 dronë gjatë natës

Forcat ukrainase thonë se kanë rrëzuar 11 dronë “kamikaze” të prodhuar nga Irani gjatë natës, duke përfshirë nëntë mbi rajonin e Kievit.

Forcat ajrore thanë se nga ora 23:00 mbrëmë deri sot në mëngjes, Rusia përdori 14 automjete pa pilot të tipit Shahed.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës shtoi se një oficer i shërbimeve emergjente, i cili ishte në detyrë në atë kohë, u vra në Khmelnytskyi, në Ukrainën perëndimore.

Gjatë rrjedhës së luftës, Ukraina ka raportuar një varg sulmesh ruse me drone Shahed-136 të prodhuar nga Irani.

Kremlini ka mohuar vazhdimisht se përdor drone të prodhuar nga Irani në Ukrainë.

Irani e ka pranuar dërgimin e dronëve në Rusi, por thotë se ata janë dërguar përpara pushtimit të Ukrainës nga Moska vitin e kaluar.

Dronët Shahed-136 janë mbiquajtur dronët “kamikaze” ndërsa lundrojnë drejt objektivit të tyre përpara se të shpërthejnë në përplasje.

Ushtria e Ukrainës tha fillimisht se kishte shkatërruar një dron iranian pranë Kupiansk në Kharkiv në verilindje shtatorin e kaluar.

Rusia fillimisht përdori dronët për të sulmuar pajisjet ushtarake ukrainase në vijën e frontit, por në gjysmën e dytë të shtatorit filloi t’i përdorte ato për sulme ndaj infrastrukturës në rajonet Odesa, Mykolaiv dhe Kharkiv, sipas të dhënave të ushtrisë.

LEXO EDHE:

Back to top button