Fronti lindor i NATO-s: A do ta bëjë Evropën më të sigurtë ngritja ushtarake?

Fronti lindor i NATO-s: A do ta bëjë Evropën më të sigurtë ngritja ushtarake?

Tanket britanike Challenger 2 vërtiten në fshatrat polake. Trupat e elitës franceze të forcave speciale vëzhgojnë bregun e Detit të Zi të Rumanisë. Bateritë e raketave amerikane skanojnë qiejt e Sllovakisë. Një F-35 norvegjez përpiqet të përgjojë një avion rus të paidentifikuar që shfaqet në brigjet e Finlandës.

Ndërsa beteja është ndezur në Ukrainë, aleatët e NATO-s përgjatë krahut lindor të aleancës kanë nisur kolektivisht vendosjen ushtarake më të rëndësishme – dhe të shpejtë – në historinë e Evropës moderne: një gjendje gatishmërie dhe gatishmërie pa luftë, por gjithashtu larg paqes.

Pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin e ka kthyer Evropën dhe NATO-n në një skenar që mendonte se e kishte lënë në të kaluarën.

Duke u përpjekur për rëndësinë pas tërheqjes së turpshme nga Afganistani dhe e mbushur me përçarje midis aleatëve evropianë me pikëpamje shumë të ndryshme për rolin e saj në të ardhmen, aleanca kishte caktuar vitin 2022 për një rinisje për të ndjekur orientimin e SHBA drejt Azisë dhe kërcënimin nga Kina.

Në hapësirën e disa javëve, ajo ka krijuar një nivel të paprecedentë uniteti në përgjigje të kundërshtarit të saj fillestar: Moskës.

Sot, Evropa Lindore është më e militarizuar se në çdo kohë që nga kulmi i Luftës së Ftohtë. Edhe një herë, superfuqitë e armatosura bërthamore përballen në hapësirën e gjerë midis Detit Baltik dhe Detit të Zi.

Në të njëjtën kohë, marrëveshjet e kontrollit të armëve nga epoka e luftës së ftohtë, si Traktati INF që ndaloi raketat e lundrimit me rreze veprimi prej 500-5500 km, dhe marrëveshja e Qiejve të Hapur, e cila lejoi Rusinë dhe anëtarët e NATO-s të kryenin fluturime zbulimi mbi objektet ushtarake të të tjerëve, janë shkatërruar. E njëjta gjë vlen edhe për kanalet e komunikimit dhe dekonfliktit midis Moskës dhe kryeqyteteve perëndimore.

Rezultati është një kontinent me më shumë armë dhe ushtarë në një gjendje gatishmërie të lartë se sa ka parë për dekada, por pa shinat mbrojtëse që dhanë siguri gjatë Luftës së Ftohtë: Evropa është ndoshta më pak e sigurt sot se në çdo moment që nga viti 1945.

Kjo ka ngritur pyetjen nëse ngritja ushtarake e NATO-s e ka bërë Evropën të mbrojtur më mirë, apo thjesht ka intensifikuar një situatë tashmë të vështirë.

Presidenti rus e sheh atë si hapin më të fundit në një qëndrim gjithnjë e më kërcënues që justifikoi sulmin e tij ndaj Kievit.

Ditët e fundit, ai ka rritur retorikën e tij në lidhje me një goditje të mundshme ndaj anëtarëve të NATO-s – një lëvizje që pothuajse me siguri do të nxiste Nenin 5, paktin e mbrojtjes reciproke të aleancës, dhe ka shumë të ngjarë të përshpejtonte një luftë botërore. Ai e ka akuzuar aleancën për frikësim dhe për luftë kundër tij në Ukrainë përmes miliarda dollarëve në furnizime me armë.

“Ne kemi të gjitha armët që na nevojiten për këtë,” tha ai javën e kaluar për një përgjigje të mundshme, duke iu referuar sistemit më modern të raketave bërthamore të Rusisë. “Askush tjetër nuk mund të mburret me këto armë dhe ne nuk do të mburremi për to. Por ne do t’i përdorim ato.”

NATO argumenton se nuk ka zgjidhje tjetër veçse të zgjerojë praninë e saj në Evropën Lindore.

“A është më e sigurt? Epo, mosbërja e kësaj nuk do të na bëjë më të sigurt”, thotë admirali Rob Bauer, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO-s, autoriteti më i lartë ushtarak i aleancës.

“Të mos jesh i fortë dhe i besueshëm është më i rrezikshëm sesa të jesh i fortë dhe i besueshëm,” shton ai. “Faktori i parandalimit është shumë i rëndësishëm.”

Në më pak se dy javë pas pushtimit të Putinit, NATO shkatërroi dekada të grupeve të aleancës konvencionale që mendojnë mbi qëndrimin e saj ushtarak në Evropë dhe rrezikun e antagonizimit të Moskës – edhe kur Putini u zotua të hakmerrej ndaj çdo kërcënimi ndaj sigurisë së Rusisë dhe bëri kërcënime të përsëritura për vendosjen bërthamore armët.

Dyzet mijë trupa në Evropën Lindore janë nën komandën e drejtpërdrejtë të NATO-s – 10 herë më shumë se numri i një dite para pushtimit të Putinit. Tetë vende tani presin grupe luftarake të NATO-s – dyfishi i numrit më parë. Dhe një forcë e reagimit të shpejtë, e formuar nga deri në 10.000 trupa, është aktivizuar në emër të mbrojtjes kolektive për herë të parë në historinë e aleancës.

“Ka kthyer çelësin kur rusët sulmuan Ukrainën. Vdekja dhe shkatërrimi dhe mënyra se si u kryen operacionet”, thotë Bauer.

“Siguria dhe mbrojtja evropiane ka evoluar më shumë në gjashtë ditët e fundit sesa në dy dekadat e fundit,” tha Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian, më 1 mars, ndërsa shkalla e realitetit të ri të kontinentit u zhyt.

Në rënien e Murit të Berlinit, SHBA kishte 200.000 trupa në Gjermaninë Perëndimore.

Sot, shtetet e krahut lindor të NATO-s, nga Balltiku në veri, deri në Bullgari në Detin e Zi, aktualisht mburren me rreth 330.000 trupa: ushtritë kombëtare të përforcuara nga përforcimet nga Evropa Perëndimore, SHBA dhe Kanadaja. Përveç forcave tokësore, rreth 130 avionë të NATO-s janë në gatishmëri të lartë dhe rreth 150 anije luftarake patrullojnë detet.

“Më parë e paimagjinueshme” është se si një zyrtar i lartë i aleancës e përshkruan ndryshimin në praninë e NATO-s në Evropën Lindore.

Komandantët e NATO-s e justifikojnë ngritjen e ushtrisë si një masë të nevojshme sigurie për të forcuar aftësinë e tyre për të mbrojtur aleancën nga shkalla e luftës ruse që shihet kundër Ukrainës – dhe një rritje në parandalimin e përkryer ndaj nivelit të perceptuar të Putinit për marrjen e rrezikut.

“Ne kishim dilemën që çoi në pushtim, ku njerëzit thanë: jo, ne duhet të vazhdojmë dialogun, duhet të jemi të kujdesshëm me qëndrimin ushtarak dhe nuk duhet ta shtyjmë [Putinin] në veprim për shkak të gjërave që bëjmë. ”, thotë Bauer. “[Por] çfarëdo që të bëjmë, ai do të bëjë çfarë të dojë: ky është problemi.”

Përgjigja e NATO-s ndaj pushtimit të Ukrainës ishte në fakt katër vjet në përgatitje, një seri hapash emergjence të përgatitur paraprakisht që ishin hartuar nga krerët e mbrojtjes së aleancës pikërisht për këtë skenar.

Pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, një NATO e dëshpëruar në kërkim të qëllimit pasi kërcënimet e drejtpërdrejta ndaj anëtarëve të saj dukej se po zbeheshin. Aleanca la gjeografinë e saj për të ndërhyrë në konfliktet në Bosnje, Kosovë dhe Afganistan. NATO u bë një aleancë “për luftërat e zgjedhura”, thotë Bauer. “Dhe ne e bëmë këtë për 20 vjet.”

Pushtimi i parë i Rusisë në Ukrainë, për të aneksuar Krimenë në vitin 2014, zgjoi aleancën nga ai gjumë.

“Ajo që na mësoi Krimea ishte se nuk jemi ne që vendosim afatin kohor [për konfliktin] por kundërshtari, armiku,” thotë Bauer. “Kjo çoi në një diskutim: a i përshtatet vërtet atij ndryshimi gjithçka që kemi për sa i përket strategjisë dhe planeve? Dhe përgjigja në thelb ishte jo.”

Një seri marrëveshjesh të brendshme, me tituj seriozë dhe akronime zhargone, u hartuan, debatuan dhe miratuan midis 2018 dhe 2021, duke përfshirë strategjinë e parë të re ushtarake të NATO-s në pesë dekada dhe një rishikim të plotë të asaj që pengonte një pushtim nga armatosura ruse e modernizuar. do të kërkonin forcat.

Si rezultat, kur udhëheqësit e 30 vendeve të NATO-s u mblodhën për një samit virtual të urgjencës më 25 shkurt, atyre iu desh vetëm të binin dakord se cili nga pesë planet e reagimit ishte i nevojshëm. Ata ranë dakord për të pesë.

“Ndërsa e gjithë kjo po hartohej, dukej mjaft e mërzitshme dhe abstrakte. Dhe më pas ne i tërhoqëm në fund të vitit të kaluar dhe ja ku e kishit: një rritje masive të pranisë së forcës në krahun lindor”, thotë zyrtari i lartë i NATO-s.

Zyrtarët e Aleancës thonë se një pjesë e rritjes ushtarake është realizuar thjesht me pajisjen e plotë të misioneve që më parë kishin pasur mungesë të stafit. Patrullat ajrore që kërkonin tetë avionë do të ndërmerreshin më parë nga vetëm tre.

“Ka pasur boshllëqe më parë, por tani është mbulim total”, shton zyrtari i lartë. “E gjithë kjo thjesht nuk do të ishte e mundur disa vite më parë.”Ndryshimi më novator i aleancës, pajtohen shumica e zyrtarëve të NATO-s, është një ndryshim konceptual. Vendet nuk ndihen më të kufizuara nga akti themelues i NATO-Rusisë, një dokument i vitit 1997 i nënshkruar nga aleanca dhe Moska që, ndër të tjera, bënte thirrje për reduktimin e forcës ushtarake dhe shmangien e vendosjeve të reja pranë gjeografive të njëra-tjetrës.

“Akti NATO-Rusi është ende aty. Por asgjë që ne duhet të bëjmë nuk do të pengohet nga përmbajtja e tij,” thotë Bauer. Privatisht, shumë zyrtarë të shteteve anëtare thonë se e konsiderojnë atë të vdekur.

“Për momentin, opinioni i përgjithshëm në nivel politik është se ne nuk e vrasim [marrëveshjen], por asgjë në të. . . do të na ndalojë të bëjmë atë që duhet të bëjmë”, shton Bauer.

Përtej barrikadave, ata i shohin gjërat ndryshe. Dhe ata e kanë bërë për disa kohë.

“NATO ka vendosur forcat e saj të vijës së parë në kufijtë tanë,” tha Putin në një fjalim në Konferencën e Sigurisë së Mynihut të vitit 2007, i cili tani shihet si një moment historik në marrëdhëniet e tij me perëndimin dhe ritet funerale për partneritetin midis Moskës dhe NATO-s. “Ne kemi të drejtë të pyesim: kundër kujt synohet ky zgjerim?

Kundërshtimi i Putinit kundër asaj që ai e sheh si zgjerim të paepur të NATO-s drejt lindjes ka qenë një goditje e vazhdueshme daulleje në më shumë se 22 vitet e tij në krye të Rusisë.

Që nga ribashkimi i Gjermanisë dhe rënia e BRSS, 12 vende i janë bashkuar aleancës. Tre – shtetet baltike – ishin ish-republika sovjetike. Shtatë të tjerë ishin më parë anëtarë të aleancës ushtarake të Traktatit të Varshavës të udhëhequr nga Moska. Krahu lindor i NATO-s është 1.100 km më afër Kremlinit sesa kufiri i Gjermanisë Perëndimore në 1989.

Kur shpalli pushtimin e Ukrainës në shkurt, Putini iu kthye vazhdimisht temës së zgjerimit të NATO-s si justifikim.

“Kërcënimet thelbësore që vit pas viti, hap pas hapi, krijohen në mënyrë të vrazhdë dhe pa ceremoni nga politikanët e papërgjegjshëm në perëndim në raport me vendin tonë: dua të them zgjerimin e bllokut të NATO-s në lindje, afrimin e infrastrukturës së saj ushtarake me kufijtë rusë. ”, tha Putin.

Bauer e hedh poshtë një retorikë të tillë si “të pakuptimtë”.

“Ne po i përgjigjemi veprimeve të zotit Putin. Ne nuk po e bëjmë këtë sepse duam të tregojmë një qëndrim shkallëzues”, thotë ai. “Ai po sulmon Ukrainën. Ai është në Bjellorusi. Ai sulmoi Gjeorgjinë. Ne nuk e kemi sulmuar Rusinë, as një herë. Ne po i përgjigjemi veprimeve të tij.”

Distrikti ushtarak perëndimor i Rusisë, i cili mbulon territoret në kufi me Finlandën, Baltikun, Bjellorusinë dhe Ukrainën, plus enklavën e Kaliningradit, krenohet me forcat e armatosura më të mëdha dhe më të pajisura të vendit. Më shumë se 300.000 trupa ofrojnë spektrin e plotë të luftës, nga divizionet e tankeve, forcat speciale dhe raketat me bazë tokësore, së bashku me bazat e forcave detare dhe ajrore.

Si rezultat i lëvizjeve të Kremlinit në vitet e fundit për të thelluar kontrollin e tij mbi aleatin e tij Bjellorusi – ku forcat e armatosura ruse vendosën dhjetëra mijëra trupa këtë dimër – prania e zgjeruar ushtarake e NATO-s dhe Rusisë tani është në afërsi më të madhe me njëra-tjetrën, pavarësisht nga rezultati përfundimtar i pushtimit të Ukrainës nga Putini.

NATO ka qenë e palëkundur në refuzimin e saj për të përballuar çdo ndërhyrje të drejtpërdrejtë në Ukrainë, ndërsa theksoi zotimin e saj për të mbrojtur “çdo centimetër” të territorit të aleancës nga përhapja e mundshme. Por është e vështirë të injorohet realiteti që mjetet për të shmangur përshkallëzimin – më shumë trupa dhe më shumë pajisje – gjithashtu rrisin rrezikun që të ndodhë.

“Sigurisht, për sa kohë që lufta vazhdon, do të ketë rrezik përshkallëzimi përtej Ukrainës”, tha muajin e kaluar sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Dhe pikërisht kjo është ajo ku NATO është fokusuar, për të parandaluar atë përshkallëzim”. . . duke rritur praninë në pjesën lindore të aleancës”.

“Rreziku i pikave të ndezjes, i përshkallëzimit është padyshim më i lartë,” tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes nga një anëtar i madh i NATO-s. “Kjo sende që ka mbërritur brenda disa muajsh do të duhen vite apo dekada për t’u zhdukur përsëri. Gjërat fillojnë të bëhen normë shumë shpejt.”

Zyrtari shtoi: “Dhe kjo vjen pas një periudhe kohore ku Putini po plaket, vetëm po mendon gjithnjë e më shumë për trashëgiminë e tij dhe, me shumë mundësi, bëhet gjithnjë e më pak i parashikueshëm dhe gjithnjë e më pak i qëndrueshëm në mendimet dhe veprimet e tij. ”

Duket gjithnjë e më shumë e mundshme që kufiri NATO-Rusi do të bëhet më i mbushur me njerëz, më i tensionuar së shpejti. Finlanda dhe Suedia, vende që më parë zgjodhën partneritet të lirë me NATO-n mbi anëtarësimin, po debatojnë për ndryshimin e kësaj politike të kahershme ndërsa opinioni publik lëkundet pas mbrojtjes kolektive në dritën e pushtimit të Ukrainës nga Putini.

Anëtarësimi i Finlandës do të shtonte më shumë se 1.300 km në kufirin NATO-Rusi, më shumë se dyfishuar gjatësinë e tij aktuale. Shtoni Bjellorusinë si një përfaqësues rus, dhe dy fuqitë ushtarake do të shtrihen përgjatë rreth 3750 km.

Moska ka paralajmëruar se një lëvizje e Finlandës ose Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n do të kërkonte një përgjigje ushtarake dhe do t’i jepte fund “statusit jo-bërthamor të Detit Baltik”.

Si e tillë, NATO thotë se rritja e saj në lindje është larg përfundimit. Në samitin e aleancës në Madrid këtë qershor, pritet të nënshkruajë planet për të vazhduar përforcimin e krahut.

Bauer thotë se hapat e mundshëm në të ardhmen përfshijnë sisteme komandimi dhe kontrolli më të ngurtë, sisteme të integruara të mbrojtjes ajrore dhe raketore dhe dislokime më të mëdha trupash sesa grupet ekzistuese të betejës. Kjo do të mbështetej nga rezerva të konsiderueshme municionesh, mjekësore dhe të mbrojtjes raketore për të dhënë “aftësinë për të mbajtur gjërat për një kohë më të gjatë”. . . dhe gjithashtu aftësinë për të përforcuar në njësi më të mëdha nëse është e nevojshme”.

“Pavarësisht nëse kjo luftë [në Ukrainë] përfundon brenda javësh, muajsh apo vitesh, ajo do të ketë efekte afatgjata në sigurinë tonë, në mënyrën se si NATO duhet të përgjigjet dhe të sigurojë mbrojtje të vazhdueshme kolektive, siguri dhe siguri”, tha Stoltenberg.

Bauer thotë se NATO mbetet e përkushtuar ndaj përpjekjeve për de-përshkallëzimin, por se Rusia i ka “prerë” të gjitha kanalet. Ai ka tentuar të bëjë telefonata me numrin e tij të kundërt – Valery Gerasimov, shefin e shtabit të përgjithshëm të Rusisë – para dhe pas fillimit të pushtimit, por vetëm për t’u refuzuar.

Dhe ndërsa aftësia luftarake – dhe prestigji i reputacionit – të forcave të armatosura të Rusisë ka marrë një goditje nga më shumë se dy muaj lufte në Ukrainë, ku një kapje e shpejtë e planifikuar e Kievit dështoi në një mori dështimesh logjistike dhe strategjike dhe mangësi operacionale, thotë Bauer. NATO nuk duhet të jetë e qetë.

“Rusët besuan marrëzitë e tyre [për Ukrainën]”. . . Shpresoj se jo, por duhet të supozohet se do të përgatiteshin siç duhet [për të sulmuar NATO-n]”, thotë Bauer.

“Unë nuk mendoj se do të ishte e mençur t’i nënvlerësojmë ata”, thotë ai.

LEXO EDHE:

Back to top button