Goditja e parë e nxehtësisë – këtë javë në Spanjë priten temperatura 40 gradë

Goditja e parë e nxehtësisë – këtë javë në Spanjë priten temperatura 40 gradë

Vala e parë e të nxehtit këtë vit do të arrijë një muaj më herët se vitin e kaluar.

Pranvera në Spanjë këtë javë do t’i ngjajë mesit të verës sepse në disa rajone temperatura do të jetë mbi 30 gradë, e në disa edhe 40 gradë, raportoi “Bloomberg”.

Ajri jashtëzakonisht i nxehtë, duke lëvizur nga Afrika në veri, do të çojë në një rritje të temperaturës në Gadishullin Iberik më 25 dhe 26 prill, duke arritur maksimumin më 27 dhe 28 prill, njoftoi të dielën agjencia meteorologjike spanjolle.

Agjencia tha se temperaturat e larta, së bashku me lagështinë e ulët dhe erërat me shpejtësi mbi 30 kilometra në orë do të vënë pjesën më të madhe të vendit në rrezik të lartë zjarri.

Evropa Perëndimore pati një dimër jashtëzakonisht të ngrohtë dhe të thatë dhe këto kushte ka të ngjarë të vazhdojnë në muajt e pranverës dhe verës, sipas dy raporteve të veçanta nga Agjencia Evropiane e Vëzhgimit të Tokës.

Evropa pati verën e saj më të thatë në 500 vjet vitin e kaluar, dhe zona të tjera të hemisferës veriore, nga Shtetet e Bashkuara në Kinë, gjithashtu përjetuan thatësirë ​​të madhe. Spanja pati marsin e dytë më të nxehtë dhe më të thatë në rekord, sipas Qendrës Kombëtare të SHBA për Informacionin Mjedisor.

Temperatura mesatare globale ishte gjithashtu e dyta më e larta për muajin mars që nga fillimi i regjistrimeve në 1850. Disa pjesë të Spanjës tashmë kufizojnë përdorimin e ujit për bujqësinë dhe sektorin industrial, si dhe për ujitjen e kopshteve publike ose mbushjen e pishinave.

Në Indi. në rajonet lindore të vendit javën e kaluar janë shënuar temperatura nga 40 deri në 44 gradë Celsius.

LEXO EDHE:

Back to top button