Grenell: Presidentin Trump ‘ka magjepsur’ kancelaren Merkel


Ish-ambasadori amerikan në Gjermani Richard Grenell thotë se ai ka parë presidentin e SHBA Donald Trump ‘të magjepsë me sharmin e tij’ kancelaren gjermane Angela Merkel.

Nga rruga, marrëdhënia midis dy liderëve konsiderohet shumë e ftohtë në publikun botëror.

“Unë pashë kur presidenti Trump e ka magjepsur kancelaren gjermane, ndërsa në të njëjtën kohë insistova që Gjermania të paguajë detyrimet e saj ndaj NATO-s,” tha Grenell në një fjalim në kongresin republikan, raporton Politico.

Trump shpesh kritikon Berlinin për alokime të vogla për NATO-n dhe kohët e fundit urdhëroi tërheqjen e mijëra ushtarëve amerikanë nga Gjermania.

LEXO EDHE:

Back to top button