Guvernatorët takohen me Biden në Shtëpinë e Bardhë: Bashkë për të fituar

Guvernatorët takohen me Biden në Shtëpinë e Bardhë: Bashkë për të fituar

“Të gjithë guvernatorët demokratë janë në anën e Joe Biden dhe ne të gjithë duam të fitojmë në nëntor.”

Kështu deklaroi guvernatori i Minesotës, Tim Waltz, pas një takimi me presidentin dhe rreth 30 kolegët e tij në Shtëpinë e Bardhë .

“Presidenti na ka siguruar se po kandidon për të fituar”, shtoi guvernatorja e shtetit të Nju Jorkut, Kathy Hochul. Biden pranoi në një intervistë radiofonike se “u ngatërrua” dhe “gaboi” në duelin televiziv me Donald Trump.

Duke përfaqësuar të gjithë kolegët e tyre, guvernatorja e Nju Jorkut Kathy Hochul, guvernatori i Minesotës, Tim Ëaltz dhe guvernatori i Maryland-it, Wes Moore, theksuan rreziqet e një presidence të dytë të Donald Trump dhe theksuan se presidenti “është këtu për të fituar dhe ne i premtuam mbështetjen tonë”.

I pyetur nga gazetarët nëse ata e konsideronin Bidenin “të përshtatshëm” për detyrën, Walz u përgjigj me një “po” të vendosur.

Sipas New York Times, presidenti po “vlerëson një hap prapa”, por administrata e mohon atë: lajm “absolutisht të rremë”. Sipas agjencisë Reuters, nëse Biden jep dorëheqjen, zëvendëspresidentja Kamala Harris konsiderohet alternativa më e mirë për ta zëvendësuar atë.

Gjithashtu sepse vetëm ajo, nëse nominohej, do të trashëgonte fondet e mbledhura nga Biden dhe rrjeti i tij i fushatës. Washington Post shkruan se vetë ish-presidenti Obama beson se rruga e Biden-it është “edhe më e përpjetë” dhe ka qenë “prej kohësh i shqetësuar” për rezultatin e zgjedhjeve.

/abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button