Hajduti i pushkëve antike dënohet me një ditë burg, 40 vjet pas grabitjeve të tij

Pas një zbavitjeje krimi që përfshin dekada, hajduti i sendeve antikeve, Thomas Gavin, kishte vetëm një shpjegim për grabitjet e tij në muze: Atij i pëlqen të “mbledhë” gjëra të vjetra.

- Advertisements -

Gavin, 78 vjeç, tani është dënuar me një ditë burg pasi u kap duke u përpjekur të shiste një pushkë të rrallë që daton nga Lufta Revolucionare e ShBA-së.

Kur u mor në pyetje, ai pranoi dhjetëra grabitje të tjera në vitet 1960 dhe 1970 dhe kërkoi falje për telashet.

Prokurorët thanë të martën se drejtësia më në fund arriti, katër dekada më vonë, njofton BBC.

Në korrik, Gavin, nga Pensilvania, u deklarua fajtor për asgjësimin e një objekti të trashëgimisë kulturore të vjedhur nga një muze.

Pushka Christian Oerter është një nga vetëm dy pushkët e tilla që dihet se kanë mbijetuar me mekanizmin e saj origjinal që mban emrin e prodhuesit, vendin dhe datën e prodhimit. Ajo vlen më shumë se 175 mijë dollarë.

FBI e gjeti Gavinin pasi ai u përpoq t’ia shiste pushkën dhe sendet e tjera të vjedhura një tregtari antike në korrik të vitit 2018.

Tregtari më vonë u tha gazetarëve se e kuptoi se pushka ishte vjedhur pasi e pa atë të përmendur në një libër të vitit 1980 të shkruar nga një ekspert i pushkëve antike.

LEXO EDHE:

Back to top button