Harta e vjetër naziste ndez imagjinatën e gjuetarëve të thesarit në Holandë

Harta e vjetër naziste ndez imagjinatën e gjuetarëve të thesarit në Holandë

Një hartë e vjetër naziste që supozohet se shënon vendin ku ushtarët gjermanë fshehën një thesar me vlerë miliona euro gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndezi imagjinatën e shumë gjuetarëve amatorë në Holandë këtë javë.

Rural Omeren në lindje të Holandës është shndërruar në një vend grumbullimi për gjuetarët e thesareve që kërkojnë pa u lodhur terrenin me detektorë metalikë dhe sëpata, raporton Reuters.

“Unë shoh grupe njerëzish me detektorë metali gjithandej dhe lajmet për thesarin më bënë të filloj ta kërkoj gjithashtu. Nuk ka gjasa që thesari të jetë ende këtu pas 70 vjetësh, por dua të provoj”, tha banori i Omeren, Jan Hansen.

Më 3 janar, Arkivi Kombëtar Holandez publikoi një hartë që supozohet se tregon vendin ku ushtarët nazistë fshehën katër sëndukë të mëdhenj me diamante, rubin, ari, argjend dhe bizhuteri të grabitura në gusht 1944.

Harta iu konfiskua një ushtari gjerman menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u publikua 75 vjet më vonë kur u deklasifikua.

“Ne nuk e dimë me siguri nëse thesari ekzistonte. Arkivi Kombëtar Holandez e ka kontrolluar këtë histori shumë herë dhe ne mendojmë se është e besueshme. Ne u përpoqëm disa herë për ta gjetur thesarin që në vitin 1947, por nuk ia dolëm kurrë”, tha një zëdhënëse e Arkivit Kombëtar Holandez, arkivi i Anna-Marika Samson.

Ish-kryebashkiaku i Omerenit, Klaas Tames, shprehet se “harta me tre pemë dhe një kryq të kuq që shënon vendin ku është varrosur thesari” ndez imagjinatën e shumëkujt, por se kërkimi me siguri nuk do të jetë i lehtë./euronews.al/

LEXO EDHE:

Back to top button