Hulumtimi britanik: Qentë janë më të relaksuar kur udhëtojnë me një makinë elektrike

Hulumtimi britanik: Qentë janë më të relaksuar kur udhëtojnë me një makinë elektrike

Qentë janë më të relaksuar kur udhëtojnë në një makinë elektrike sesa në një automjet me motor nafte, sipas analizave të fundit britanike.

Kompania CarGurus, në bashkëpunim me Universitetin anglez të Lincoln, bëri një studim që studioi efektet e udhëtimit te qentë me një makinë nafte në krahasim me një automjet elektrik.

Analiza dyditore përfshinte 20 qenë, secili prej të cilëve u mor në dy udhëtime 10-minutëshe me makinë, një me një automjet elektrik dhe një me naftë, raportuan mediat britanike.

Sjellja e tyre u analizua gjatë udhëtimit.

Një studim i udhëhequr nga Daniel Mills, profesor i mjekësisë së sjelljes veterinare në Universitetin e Lincoln, zbuloi se qentë ishin më të shqetësuar në makinat me naftë në krahasim me automjetet elektrike.

Shenjat e sëmundjes së lëvizjes gjatë drejtimit të makinave elektrike u zbuluan gjithashtu të reduktuara.

Analiza zbuloi gjithashtu se nuk ka asnjë provë që sugjeron se automjetet elektrike kanë një efekt të dëmshëm në mirëqenien e qenve. Qentë e përfshirë në studim u shtrinë për rreth një të tretën e udhëtimit me të dyja makinat, por në automjetet me naftë qentë ndryshuan pozicionin mesatarisht 50 për qind më shumë se në automjetin elektrik. Ky ndryshim ndoshta është për shkak të një ndryshimi në nivelin e dridhjeve, thotë studimi.

Mills, një profesor i mjekësisë së sjelljes veterinare, tha se rezultatet e hulumtimit tregojnë qartë se qentë janë më të relaksuar në automjetet elektrike./kp/

LEXO EDHE:

Back to top button