Irani thotë se është i gatshëm të rifillojë marrëdhëniet me Arabinë Saudite

Irani thotë se është i gatshëm të rifillojë marrëdhëniet me Arabinë Saudite

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian tha të hënën se vendi i tij është i gatshëm të rifillojë marrëdhëniet me Arabinë Saudite “kur Riadi të jetë i gatshëm”.

“Teherani është gati të rifillojë lidhjet diplomatike me Riadin, të rihapë ambasadat”, tha Amir-Abdollahian në Forumin e Dialogut në Teheran.

Diplomati i lartë iranian tha se është gati të mbajë një takim të përbashkët me homologët e tij nga vendet e Gjirit në margjinat e një samiti rajonal për Irakun në kryeqytetin jordanez Aman të martën.

Në samit do të marrin pjesë Irani, Iraku, Arabia Saudite, Katari, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti, Franca, si dhe Bahreini dhe Omani, të cilët do të marrin pjesë si të ftuar.

Irani dhe Arabia Saudite ndërprenë marrëdhëniet e tyre diplomatike pasi misionet diplomatike saudite u sulmuan nga turma të zemëruara në janar 2016 pas ekzekutimit të klerikut shiit saudit, Sheikh Nimr al-Nimr.

Dy rivalët rajonalë janë angazhuar në negociata, të ndërmjetësuara nga Bagdadi, muajt e fundit në një përpjekje për të rivendosur lidhjet e tyre.

Raundet e fundit të bisedimeve kanë zbutur tensionet, me Amir-Abdollahian në korrik duke lënë të kuptohet se bisedimet do të avancojnë nga niveli i sigurisë në atë politik./AA

LEXO EDHE:

Back to top button