Kalendari historik i datës 13 gusht

Kalendari historik i datës 13 gusht

Në këtë ditë:

Në vitin 1521 – pushtuesit spanjollë nën Hernán Cortés kapin perandorin Aztec Cuauhtémoc në Tenochtitlan duke shënuar fundin e Perandorisë Aztece.

Në vitin 1536 – Murgjit budistë nga Tempulli Enryaku i Kiotos i vunë zjarrin 21 tempujve të Nichiren në të gjithë Kioton në trazirat Tenbun Hokke. (Data tradicionale japoneze: 27 korrik 1536).

Në vitin 1642 – Astronomi holandez Christiaan Huygens zbulon kapelën polare jugore të Marsit.

Në vitin 1788 – Prusia bashkohet me aleancën anglo-holandeze për të formuar Aleancën e Trefishtë për të parandaluar përhapjen e Luftës Ruso-Suedeze të 1788-90.

Në vitin 1926 – Lindi udhëheqësi politik kuban Fidel Castro, i cili e shndërroi vendin e tij në shtetin e parë komunist në hemisferën perëndimore.

Në vitin 1937 – Lufta e Dytë Sino-Japoneze: Forcat japoneze fillojnë Betejën e Shangait, një konflikt që do të zgjasë 3 muaj dhe do të përfshijë 1 milion trupa.

Në vitin 1942 – Fillon ‘Projekti Manhattan’, nën drejtimin e gjeneralit amerikan Leslie Groves: qëllimi i tij – të krijojë një bombë atomike.

Në vitin 1947 – Pakistani u bë një shtet sovran, duke i dhënë fund sundimit britanik atje.

LEXO EDHE:

Back to top button