Kalendari historik i datës 16 dhjetor

Kalendari historik i datës 16 dhjetor

Në këtë ditë:

Në vitin 755 Një Lushan revoltohet kundër kancelarit Yang Guozhong në Fanyang, duke inicuar rebelimin e An Shi gjatë dinastisë kineze Tang.

Në vitin 1598 Lufta Shtatëvjeçare: Beteja e Pikës Noryang – në betejën përfundimtare të luftës marina koreane mposht me vendosmëri japonezët.

Në vitin 1620 Pelegrinët Mayflower dalin në breg në Gjirin e Plymouth, tradicionalisht që mendohet të jetë në Plymouth Rock, Massachusetts.

Në vitin 1653 Parlamentari gjenerali Oliver Cromwell emërohet Zot Mbrojtësi i Anglisë, Skocisë dhe Irlandës.

Në vitin 1773 Incidenti i festës së çajit në Boston – Protestuesit e Sons of Liberty hedhin dërgesa çaji në portin e Bostonit në shenjë proteste kundër Aktit të Çajit të imponuar britanik.

Në vitin 1920 Një tërmet 8.5 ballë godet provincën Gansu në Kinë, duke vrarë rreth 200,000.

Në vitin 1944 Gjermania naziste fillon një kundërofensivë kundër aleatëve në rajonin e Ardennes të Belgjikës, duke filluar “Betejën e Bulge”.

Në vitin 1998 Kriza e çarmatimit në Irak: Operacioni Desert Fox – Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe bombardojnë objektivat në Irak.

LEXO EDHE:

Back to top button