Kanadaja tërheq 41 diplomatë nga India

Kanadaja tërheq 41 diplomatë nga India

Dyzetë e një diplomatë kanadezë janë larguar së fundmi nga India mes një përçarjeje për vrasjen e liderit separatist Sikh në tokën kanadeze.

India i kërkoi Kanadasë dy javë më parë të tërhiqte dhjetëra punonjës të saj diplomatikë dhe kërcënoi se do t’u hiqte imunitetin nëse ata mbeten.

Zyrtarët kanadezë e quajtën kërcënimin një “shkelje të ligjit ndërkombëtar”, raporton BBC.

Marrëdhëniet kanë qenë të tensionuara pasi Kanadaja akuzoi Indinë se qëndron pas vrasjes së Hardeep Singh Nijjar-it më 18 qershor. India i ka mohuar akuzat, duke i quajtur ato “absurde”.

Të enjten, ministrja e jashtme e Kanadasë, Melanie Joly, konfirmoi se shumë diplomatë kanadezë dhe vartësit e tyre në Indi tani janë larguar nga vendi.

Ajo shtoi se India kishte thënë se imuniteti për “të gjithë përveç 21 diplomatëve” do të “hiqet në mënyrë të njëanshme” deri më 20 tetor.

Zonja Joly tha se 21 diplomatët e mbetur janë ende në Indi, por tërheqja do të thotë që Kanadaja do të duhet të kufizojë shërbimet e saj në vend për shkak të mungesës së stafit.

Në mënyrë të veçantë, masa do të vendosë një pauzë në operacionet personale në Bangalore, Mumbai dhe Chandigarh, tha Joly. Zyrtarët thanë se nuk ka asnjë afat kohor se kur do të rifillojnë këto shërbime.

Shërbimet do të jenë ende të disponueshme nga Komisioni i Lartë i Kanadasë në Delhi dhe qendrat e aplikacioneve – të cilat janë të drejtuara nga palët e treta – gjithashtu do të mbeten të hapura, thanë zyrtarët.

Megjithatë, reduktimi i stafit parashihet të ngadalësojë ndjeshëm kohën e përpunimit për aplikimet e imigracionit, të paktën në afat të shkurtër, tha ministri kanadez i imigracionit, Marc Miller.

LEXO EDHE:

Back to top button