Kanelo Alvarez, fiton trilogjinë me Genadi Golovkin

Boksirei meksikan Kanelo Alvarez është konfirmuar kampion bote, në peshën super të mesme, deri më 76 kg, pasi që arriti të mposhti Genad Gollovkinin, pas 12 raunde dhe me vendim unanim të gjyqëtarëve.

Kjo ishte përballja e tretë mes dy boksierëve. E para u mbyll me barazim zgjoi shumë polemika në të kampet, ndërsa në të dytën, triumfoi Kanello Alvarez, sërisht me vendim të gjyqëtarëve.

Mirëpo në sfidën e tretë, që të dy boksierët kanë përfituar edhe në pjesën financiare. Pjesën më të madhe e ka marrë Alvarez, plot 40 milionë dollar, si fitues i këtij dueli, ndërsa sfiduesi i tij, boskieri nga Kazakistani, Genadi Golovkin ka fituar 25 milionë dollarë.

LEXO EDHE:

Back to top button