Kërpudhat mund të zvogëlojnë aktivitetin viral dhe sasinë e virusit në trup

Ne kemi mësuar shumë për koronavirusin e ri, nga mënyra se si të sillemi te mënyra se si të mbrohemi. Por nuk duhet harruar që ushqyerja është gjithashtu e rëndësishme për shëndetin, kështu që pas hulumtimeve të fundit duhet të konsideroni përfshirjen e kërpudhave në dietën tuaj.

Mjekët dhe dietologët bien dakord që kërpudhat mund të ofrojnë një nxitje jetike kundër COVID-19. Jenny Bennett, një mjek naturopatik në Seattle me një fokus në kushtet e ndërmjetësimit të imunitetit, thotë se kërpudhat shiitake dhe maitake janë “fenomenale për përmirësimin e sistemit imunitar”.

“Ka shumë hulumtime se si kërpudhat shiitake zvogëlojnë aktivitetin viral dhe në të vërtetë mund të zvogëlojnë sasinë e virusit në trupin tuaj”, tha Bennett.

Kërpudhat natyrshëm pengojnë enzimat virale, dhe gjithashtu mund të ngadalësojnë progresin e një infeksioni viral, që do të thotë që nëse përfshini kërpudha në dietën tuaj mund të vini re që simptomat tuaja përparojnë më pak, shkruan Eat This.

Përveç përfitimeve të tyre të drejtpërdrejta, kërpudhat gjithashtu ndihmojnë trupin tuaj duke stimuluar një përgjigje imune.

Bennett këshillon që kërpudhat të hahen më mirë kur vëreni se keni simptoma.

“Kërpudhat arrijnë efektin më të mirë që merrni menjëherë, dhe nëse i konsumoni në kohë, ato do të zvogëlojnë përparimin e mëtejshëm dhe zhvillimin e sëmundjes”, tha ajo.

Por për arsye parandaluese, ju mund të përfshini kërpudha në dietën tuaj më herët, edhe nëse nuk keni COVID-19 ose ndonjë infeksion tjetër viral. Mund t’i konsumoni në mënyra të ndryshme: mund të grijmë kërpudha të thata në makarona ose pjata të tjera dhe gjithashtu mund të bëjmë supë me kërpudha./Kosovapress/

 

LEXO EDHE:

Back to top button