Konte: Kemi shkurtuar hendekun me Juventusin

Asnjë përmbysje për Interin e Antonio Konte që përshëndet Kupën e Italisë, duke i dhënë finalen Juventusit. Trajneri i Interit iu përgjigj gazetarëve të pranishëm në dhomën e shtypit të Allianz Stadium.

- Advertisment -

 

– Interi jashtë Ligës së Kampionëve dhe Kupës së Italisë, a mund të thuhet se është një sezon i dështuar?

 

“A fillon vërtet kështu pyetja? Si kjo? Shikoni … Unë mendoj se në të gjitha garat fiton vetëm një, nëse të gjithë të tjerët e dështojnë sezonin sepse nuk e fitojnë do të ishte një katastrofë.

Kështu që të gjitha ekipet e tjera dështojnë në të gjitha sezonet. Interi përsëri këtë mbrëmje ka shkurtuar shumë hendekun me Juventusin nga të gjitha pikëpamjet. Kjo duhet të na japë forcë dhe besim në atë që po bëjmë, atëherë konsideratat e tjera janë të duhura për ju. Ajo që është e nevojshme është të punojmë gjatë viteve dhe të përpiqemi të përmirësojmë ekipin vit pas viti.

Ne duhet ta bëjmë këtë, unë besoj se në një vit e gjysmë kemi bërë përparim të rëndësishëm nga të gjitha pikëpamjet, gjithashtu sepse nëse shikoni hendekun që ekzistonte më parë, ishte një hendek i rëndësishëm. Tani ky hendek është ulur dhe ne e kemi demonstruar atë edhe në dy ndeshjet e Kupës së Italisë, përfshirë sonte, “ tha mes tjerash Konte.

 

– Si mendoni se Interi mund të vazhdojë me këto motivime?

 

“Ne kemi dalë nga Liga e Kampionëve sepse kemi humbur dy ndeshje me Real Madridin. Një gol me Shakhtar ishte i mjaftueshëm për të vazhduar, por ne nuk ishim të mirë dhe të saktë, veçanërisht në shënimin duke pasur parasysh mundësitë që kishim”.

LEXO EDHE:

Back to top button