Koreja e Veriut në alarm, qeveria paralajmëron për kushte ekstreme të të ftohtit

Koreja e Veriut në alarm, qeveria paralajmëron për kushte ekstreme të të ftohtit

Autoritetet e Koresë së Veriut kanë paralajmëruar për kushte ekstreme të motit në vend pasi një valë e ftohtë ka përfshirë gadishullin Korean. Temperaturat ka të ngjarë të ulen nën -30 gradë Celsius në rajonet veriore, të cilat janë gjithashtu pjesa më e varfër e vendit, shkruan BBC.

Në zonat bregdetare pritet të ketë edhe erëra të forta, sipas mediave shtetërore. Edhe Koreja e Jugut ka lëshuar një paralajmërim për valë të të ftohtit dhe Kina veriore ka përjetuar temperatura rekord të ulëta.

Temperaturat gjithashtu pritet të bien në nivelin më të ulët në një dekadë në Japoni këtë javë. Ndërsa Koreja e Veriut është prekur nga moti ekstrem njësoj si vendet e tjera, pak dihet për ndikimin e kësaj te njerëzit e saj.
Ryanggang, North Hamgyong dhe South Hamgyong, provincat më të varfra të vendit dhe ato që pritet të jenë më të rrezikuara.

Gjithashtu, sipas Lucas Rengifo-Keller, një analist në Institutin Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare në SHBA, pasiguria ushqimore në Korenë e Veriut është më e keqja se në vitet 1990.

Në vitin 2019, Koreja e Veriut tha se po vuante thatësirën më të keqe në gati katër dekada. Kjo vjen pasi OKB-ja tha se deri në 10 milionë koreano-veriorë kishin nevojë urgjente për ndihmë ushqimore, duke raportuar se njerëzit kishin mbijetuar me vetëm 300 g (10.5 oz) ushqim në ditë atë vit.

Në vitin 2020, Koreja e Veriut u godit nga pesë tajfun, të cilët shkaktuan dëme të mëdha strukturore në ndërtesa, rrugë, fabrika dhe sisteme uji dhe zhvendosën mijëra qytetarë.

Shkencëtarët thonë se moti ekstrem, duke përfshirë valët e ftohta, po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm për shkak të ndryshimeve klimatike. Alarmet e së martës për valën e të ftohtit vijnë ndërsa Pheniani përgatitet të festojë 75-vjetorin e Ushtrisë Popullore Koreane javën e ardhshme. /abcnews.al

 

LEXO EDHE:

Back to top button