Koreja e Veriut përgatitet për të lëshuar satelitin “spiun”, Japonia e gatshme ta rrëzojë

Koreja e Veriut përgatitet për të lëshuar satelitin “spiun”, Japonia e gatshme ta rrëzojë

Japonia thotë se është e gatshme të rrëzojë një raketë satelitore spiune të Koresë së Veriut nëse është nevoja.

Ministri i Mbrojtjes Yasukazu Hamada i tha ushtrisë japoneze të shtunën që të bënte “përgatitjet e nevojshme”, pasi ai mund të “urdhëronte shkatërrimin e raketave balistike”.

Lajmi vjen pas një njoftimi nga Koreja e Veriut të mërkurën se Pheniani po bën përgatitjet e tij përfundimtare për të lëshuar satelitin e tij të parë të zbulimit ushtarak.

Në një deklaratë të lëshuar nga Ministria e Mbrojtjes, Hamada nuk përjashtoi mundësinë e rrëzimit të raketës së përdorur për lëshimin e satelitit.

Forcat Japoneze të Vetë-Mbrojtjes janë vënë në gatishmëri për çdo mbetje nga raketa që bien në territorin japonez.

Ushtria japoneze do të vendosë raketa interceptore Patriot Advanced Capability-3 me bazë tokësore dhe anije luftarake shkatërruese të pajisura me Aegis që mbajnë predha përgjuese me bazë deti Standard Missile-3, shtohet deklarata.

Media shtetërore e Koresë së Veriut, KCNA, raportoi të mërkurën se udhëheqësi i saj Kim Jong Un kishte urdhëruar zyrtarët të përgatiteshin për të lëshuar satelitin e parë ushtarak të zbulimit të vendit.

Kim i bëri këto komente së bashku me vajzën e tij, që besohet se quhet Ju Ae, e cila e ka shoqëruar gjithnjë e më shumë babanë e saj në daljet publike, gjatë një vizite në Administratën Kombëtare të Zhvillimit të Hapësirës Ajrore në fillim të kësaj jave.

Koreja e Veriut pretendoi që në dhjetorin e kaluar se kishte kryer një “provë të rëndësishme të fazës përfundimtare” për zhvillimin e një sateliti spiun.

Më parë ka thënë se sateliti mund të jetë gati në prill të këtij viti.

LEXO EDHE:

Back to top button