Lajpcigu, për 24 mln euro siguron talentin e madh evropian

Skudra e Lajpcigut i ka idetë e qarta dhe po përgatit dy goditje të shkëlqyera që do të njoftohen në ditët në vijim. Fillimisht rikthen Timo Vernerin dhe shpejt mbyll marrëveshjen e Sesko-n.

Sipas SportBild, marrëveshja do të finalizohet brenda disa ditësh për një shumë prej rreth 24 milionë euro dhe futbollisti i datelindjes 2003 do të qëndrojë në Austri deri në qershor. Sesko është një qendërsulmues me një fizik të hollë që është shumë i aftë në lojën ajrore; ai është gjithashtu i talentuar me teknikë dhe shpejtësi të mirë. Në vitin 2020 ai u përfshi në listën e “The Guardian” të futbollistëve më të mirë të lindur në vitin 2003.

I rritur në sektorin e të rinjve të Domžale, në vitin 2019 ai u ble nga austriakët e Salzburgut të cilët e grumbulluan në ekipin e tyre satelitor, Liefering. Ai bëri debutimin e tij profesional më 26 korrik, me rastin e ndeshjes së kategorisë së dytë të humbur 2-3 kundër Amstetten.

Duke filluar nga sezoni në vijim ai përdoret vazhdimisht, duke shënuar njëzet e një gola në njëzet e nëntë ndeshje. Më 1 korrik 2021 ai kthehet në Salzburg. Më 17 gusht ai bëri debutimin e tij në garat evropiane, në ndeshjen e parë të ndeshjes paraprake të Ligës së Kampionëve, të cilën e fitoi 2-1 kundër danezëve të Brondbit. Në ndeshjen e kthimit shënon golin e parë evropian.

LEXO EDHE:

Back to top button