Liz Truss bëhet kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar pas takimit me Mbretëreshën

Liz Truss bëhet kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar pas takimit me Mbretëreshën

Liz Truss është bërë kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar pasi iu kërkua zyrtarisht nga Mbretëresha të formonte një qeveri të re.

Sipas mediave britanike, ish-sekretarja e jashtme mundi rivalin e saj Rishi Sunak për të fituar garën e lidershipit konservator të hënën dhe do të zëvendësojë Boris Johnson në Numrin 10.

Në thyerje të traditës, Truss udhëtoi për në Balmoral, ku mbretëresha është me pushime, për takimin e saj zyrtar.

Mendohej se ishte më mirë që Mbretëresha, 96 vjeçe, të mos udhëtonte përsëri në Londër për shkak të “problemeve të saj të lëvizjes”.

Tani që ceremonia ka kaluar, Truss do të kthehet në Downing Street për të filluar formimin e kabinetit të saj.

Më herët, Johnson mbajti fjalimin e tij të fundit si kryeministër në një Downing Street të mbushur me njerëz përpara se të udhëtonte në Balmoral për t’i paraqitur zyrtarisht dorëheqjen Mbretëreshës.

Ai tha se “do të qëndronte pas Liz Truss në çdo hap të rrugës” dhe i tha Partisë Konservatore se “është koha për të mbështetur” pasardhësin e tij.

Pasi Truss të kthehet nga Skocia, ajo do të mbajë fjalimin e saj për të treguar agjendën për udhëheqjen e saj.

LEXO EDHE:

Back to top button