Lufta në Ukrainë ka përmbysur tranzicionin energjetik – dhe nuk është një lajm i mirë për planetin

Duke reflektuar mbi tregjet e energjisë pak më shumë se një muaj pas sulmit të Rusisë në Ukrainë, zyrtari më i lartë i energjisë i Arabisë Saudite tha: “Shikoni çfarë po ndodh sot, kush po flet për ndryshimin e klimës tani?”

Komentet e Princit Abdulaziz bin Salman në fund të marsit ishin në mënyrë efektive një përsëritje e fjalimit të tij për të pranishmit në konferencën e klimës COP26 në Glasgow, Skoci, në nëntor të vitit të kaluar, kur ai pretendoi se bota mund të zvogëlojë emetimet e gazit serrë pa u betuar për hidrokarburet.

Duke përmbledhur pikëpamjet e tij për sigurinë energjetike dhe krizën klimatike, Abdulaziz i tha CNBC se eksportuesi kryesor i naftës në botë nuk do të shmangej nga prodhimi i karburanteve fosile. “Ne jemi duke prodhuar naftë dhe gaz, dhe – hallelujah – pro duke përdorur qymyr.”

Lufta e presidentit rus Vladimir Putin në Ukrainë është tani në prag të hyrjes në muajin e saj të katërt, duke rritur shqetësimin rreth asaj se çfarë do të thotë konflikti për ushqimin, energjinë dhe qëllimet globale të klimës.

G-7 ka paralajmëruar se pushtimi i Rusisë ka rezultuar në “një nga krizat më të rënda të ushqimit dhe energjisë në historinë e kohëve të fundit”, duke kërcënuar ata më të rrezikuarit në mbarë botën.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka thënë se sulmi i Kremlinit ndaj Ukrainës ka të ngjarë të ketë implikime të mëdha për objektivat globale të ngrohjes, veçanërisht pasi shumë vende i drejtohen qymyrit ose importeve të gazit natyror të lëngshëm si burime alternative për energjinë ruse.

Guterres e përshkroi këtë nxitim dritëshkurtër drejt lëndëve djegëse fosile si “çmenduri”, përpara se të paralajmëronte se “varësia e njerëzimit ndaj lëndëve djegëse fosile është një shkatërrim i siguruar reciprokisht”.

Gjashtë muaj nga përfundimi i COP26, ku negociatorët u larguan nga MB me një ndjenjë progresi në rritje, tabloja globale e energjisë ka ndryshuar në mënyrë dramatike.

Shkurtimisht, pushtimi i Rusisë e ka vënë një tranzicion të planifikuar energjetik në një udhëkryq. Rezultati me të cilin përballen politikëbërësit është se zhvendosja nga karburantet fosile është jetike për të shmangur një skenar klimatik kataklizmik.

Shefi i OKB-së ka thënë se në vend që vendet “të godasin frenat” në dekarbonizimin e ekonomisë globale në vazhdën e pushtimit të Rusisë, “tani është koha për t’i vënë pedalin metalit drejt një të ardhmeje të energjisë së rinovueshme”.

Siguria energjetike kundrejt tranzicionit energjetik
Pushtimi i Putinit në Ukrainë e ka kthyer çështjen e sigurisë energjetike në krye të agjendës politike. Në të vërtetë, një nga sfidat më urgjente me të cilat përballen liderët evropianë sot është se si të shkëputin varësinë e tyre nga energjia ruse duke përshpejtuar luftën kundër krizës klimatike.

Megjithatë, kjo sfidë e ndërlikuar është fakti se shumë vende evropiane varen shumë nga nafta dhe gazi rus.

Duke folur për CNBC nga Kievi, shkencëtarja kryesore e Ukrainës për klimën Svitlana Krakovska e bëri të qartë se mbijetesa – jo siguria energjetike – kishte qenë përparësia kryesore për njerëzit që jetonin në vend.

“Nga ana ime, meqenëse jam ende këtu në Ukrainë dhe shoh gjithçka këtu që në fillim, do të thosha se siguria jonë e parë është siguria e jetës”, tha Krakovska. Ajo ka thënë më parë për CNBC se nxitësi kryesor i emergjencës klimatike dhe shkaku kryesor i luftës së Rusisë rrjedhin nga varësia e njerëzimit nga karburantet fosile.

“Sa më shumë të vazhdojmë varësinë tonë nga këto lëndë djegëse fosile dhe sa më shumë ta shtyjmë veprimin [klimatik], aq më pak të sigurt jemi”, tha Krakovska.

Djegia e lëndëve djegëse fosile, si qymyri, nafta dhe gazi, është shtytësi kryesor i krizës klimatike dhe studiuesit kanë theksuar vazhdimisht se kufizimi i ngrohjes globale në 1.5 gradë Celsius së shpejti do të jetë i paarritshëm pa reduktime të menjëhershme dhe të thella të emetimeve në të gjithë sektorët.

Ky kufi i temperaturës njihet si një objektiv vendimtar global sepse përtej këtij niveli, të ashtuquajturat pika kthese bëhen më të mundshme. Pikat e kthesës janë pragjet në të cilat ndryshimet e vogla mund të çojnë në ndryshime dramatike në të gjithë sistemin e mbështetjes së jetës së Tokës.

LEXO EDHE:

Back to top button