MediaTek Dimensity 1080: Fotot 200 MP gjithashtu në telefonat me kosto të ulët

Çipi i ri nga MediaTek bazohet në procesorin Dimensity 920 të vitit të kaluar për sa i përket harduerit dhe softuerit, por sjell përmirësime të rëndësishme.

Nëse dëshironi të blini një telefon me një çmim të mirë këto ditë, ka një probabilitet të lartë që ai të mundësohet nga çipi i kompanisë MediaTek. Kjo kompani, e cila prej kohësh është e urryer nga entuziastët e Android-it, vitet e fundit ka lançuar disa procesorë të mrekullueshëm në treg dhe siç janë gjërat, duket se nuk do të ndalet së shpejti. Në këtë frymë, u prezantua Dimensity 1080 i ri, pasardhësi i çipsetit Dimensity 920 të vitit të kaluar që mund të shihnim në pajisje si Realme 9 Pro+.

MediaTek Dimensity 1080 është ndërtuar në procesin e prodhimit N6 të TSMC dhe ofron disa përmirësime të rëndësishme në krahasim me Dimensity 920. Ai ka një procesor tetë bërthamash me dy bërthama ARM Cortex-A78 (2.6 GHz) dhe gjashtë bërthama ARM Cortex-A55 (2 GHz) , ndërsa për grafikën është përgjegjës procesori grafik Mali G68. Përveç mbështetjes për LPDDR5 RAM dhe UFS 3.1, ai ka një procesor të sinjalit të imazhit (ISP) që mbështet regjistrimin 4K HDR, katër kamera dhe kapjen e imazhit deri në 200 MP me vonesë zero të diafragmës.

“Duke vazhduar trashëgiminë e MediaTek të fuqisë dhe optimizimit të performancës, Dimensity 1080 ofron një grup të plotë funksionesh të avancuara që do të përmbushin pritshmëritë e asaj që mund të bëjë një smartphone 5G,” tha kompania. “Ky chipset është krijuar për të përmirësuar më tej shumë nga veçoritë që e bënë paraardhësin e tij të shkëlqyeshëm, duke përfshirë fuqinë përpunuese dhe cilësinë e kamerës dhe videove.”

MediaTek vëren se chipset përdor pjesërisht të njëjtin harduer dhe softuer si Dimensity 920, kështu që prodhuesit e telefonave do të jenë në gjendje të përshpejtojnë kohën e lëshimit në treg të pajisjeve të tyre. Ndryshimet më të mëdha duket se janë shpejtësitë më të larta të orës dhe përmirësimet e ISP-së, të cilat janë më se të mjaftueshme për telefonat e ardhshëm të rangut të mesëm.

Kur bëhet fjalë për pajisjet e ardhshme, ne zbuluam gjithashtu se cili prodhues do të jetë i pari që do të zbatojë çipin e ri në smartfonin e tij. Madhav Sheth, VP i Realme, ka njoftuar publikun përmes Twitter se janë duke punuar për një pajisje të re me çipset Dimensity 1080. Përveç njoftimit, Sheth nuk ka treguar detaje të tjera.

LEXO EDHE:

Back to top button