Mijëra mumie kafshësh zbulohen në vendin e lashtë egjiptian

Mijëra mumie kafshësh zbulohen në vendin e lashtë egjiptian

Të paktën 2 000 koka dashi të mumifikuara që datojnë nga periudha e Ptolemeut dhe një strukturë palatore e Mbretërisë së Vjetër janë zbuluar në tempullin e Ramses II në qytetin antik të Abydos në Egjiptin jugor, thanë të shtunën zyrtarët e antikiteteve.

Delet e mumifikuara, qentë, dhitë e egra, lopë dhe gazela u gjetën në tempull së bashku me kokat e dashit, të cilat mendohet të jenë flijime që tregojnë nderimin e vazhdueshëm për Ramsesin II rreth 1000 vjet pas vdekjes së tij, thuhet në një deklaratë nga ministria e turizmit dhe antikiteteve, shkruan CNN.

Periudha Ptolemike zgjati rreth tre shekuj deri në pushtimin romak në vitin 30 pes.

Abydos, i vendosur në guvernatorin egjiptian të Sohag rreth 270 milje (435 kilometra) në jug të Kajros, është një nga vendet arkeologjike kryesore, por më pak të vizituara të Egjiptit.

 

LEXO EDHE:

Back to top button