Miroslav Lajçak: Marsi i 2023-shit, afati i fundit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Miroslav Lajçak: Marsi i 2023-shit, afati i fundit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka thënë se heqja e barrikadave e ka zgjidhur problemin, por tensionet mbesin ende të larta.

Niveli i mos-besimit është më i lartë se kurrë më parë. Lajçak ka kërkuar që të mos lejohet që situata të kthehet në një krizë tjetër.

“Ajo që është e rëndësishme tani, është që të mos lejohet rrëshqitja prapa në një tjetër krizë dhe është e rëndësishme për liderët në Kosovë dhe Serbi që të nisin ta krijojnë një atmosferë të përshtatshme për diskutime produktive për normalizimin e marrëdhënieve”, theksoi diplomati evropian.

Ai u shpreh se përpjekjet nuk do të ndalen, duke thënë se muaji mars i vitit 2023 është afati i fundit për arritjen e një marrëveshjeje.

Që pas agresionit rus në Ukrainë, bashkësia ndërkombëtare është duke ndjerë një urgjencë për ta zgjidhur mosmarrëveshjen ballkanike, edhe në kuadër të informacioneve se Rusia po kërkon destabilizimin e Ballkanit në mënyrë që ta largojë nga BE./euronews.al/

LEXO EDHE:

Back to top button