ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

177 санкционирани возачи во Скопје, 39 за брзо возење

177 санкционирани возачи во Скопје, 39 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (04.08.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Advertisements

На територија на град Скопје изречени се вкупно 177 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 39 санкции, 15 мерки за возење без возачка дозвола, девет санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли.

Изречени се 13 мерки за користење мобилен телефон, 12 санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), осум санкции за некористење сигурносен појас, девет мерки за непрописно престигнување и обиколување, шест за непочитување на првенство на минување…

Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

 

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button