ФУДБАЛ

Роналдо прогласен за најдобар стрелец на „Евро 2020“

Португалската sвезда Кристијано Роналдо е добитник на наградата најдобар стрелец на „Евро 2020“. И покрај тоа што Португалија беше елиминирана во 1/8 финалето од Белгија, Роналдо остана стрелец број еден. Со пет гола и една асистенција, Португалецот беше прв на листата на стрелци на головите. Следува Патрик Шик, кој исто така постигна пет погодоци, но без асистенции.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button