ВЕСТИСПОРТФУДБАЛ

Анчелоти и Клоп, во историјата на Лигата на шампионите

Карло Анчелоти и Јирген Клоп го запишаа своето име во историјата на Лигата на шампионите. Италијанецот го освои по четврти пат, како ниеден тренер досега.

Advertisements

Во 2003 и 2007 година победи на кормилото на Милан, а во 2014 година со Реал Мадрид се промовираше во Лигата на шампионите, како и вечерва.

Јирген Клоп во меѓувреме го израмни рекордот на загубени финалиња во Лигата на шампионите. Германскиот тренер е поразен три пати и двапати со Ливерпул против Реал.

Тој претходно загуби финале на кормилото на Борусија Дортмунд, против Баерн. Марсело Липи загуби и три финалиња, 1997, 1998, 2033 година.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button