СВЕТ

Азербејџан започна воена операција во Нагорно-Карабах

Азербејџан вели дека извршил напад врз „легитимни воени цели“ во отцепениот регион Нагорно-Карабах, нарекувајќи ја кампањата „антитерористичка мерка од локални размери“ откако претходно на 19 септември во две експлозии на мина загинаа шест лица.

Гранатирањето започна веднаш откако Баку ги обвини, како што рече, „ерменските диверзантски групи“ за две одделни експлозии во кои загинаа четворица воени лица и двајца цивили во областите на Нагорно-Карабах контролирани од руските мировници.

„Уште еднаш нагласуваме дека на мета не е цивилното население и објектите на цивилната инфраструктура, туку се уништуваат само легитимни воени цели“, се наведува во соопштението.

Се додава дека за „антитерористичката операција“ биле информирани командантите на рускиот мировен контингент и раководството на Заедничкиот мониторинг центар на Турција и Русија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button