СПОРТ

Баерн подобар од Викторија Плзен

Баерн Минхен ја победи Викторија Плзен во Лигата на шампионите со 5-0 и постави нов рекорд. Баварскиот тим е непоразен во 31 последователен натпревар од групната фаза. Последен пат тимот од Минхен загуби натпревар во 2017 година, кога беше поразен со 0:3 од ПСЖ. Оттогаш Баерн брои 28 победи и 3 нерешени, успевајќи да постигне барем еден гол на овие натпревари. Претходниот рекорд  беше на Реал Мадрид, кој броеше 30 последователни натпревари без пораз.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button