ВЕСТИРЕГИОН

Бајден го наименува Кристофер Хил за нов американски амбасадор во Србија

Американскиот дипломат Кристофер Хил е номиниран за нов амбасадор на САД во Србија, потврдено е на веб -страницата на Белата куќа. Тој е номиниран од американскиот претседател Џо Бајден. Новиот американски амбасадор е запознаен со регионалните прашања, бидејќи тој му беше заменик на Ричард Холбрук, главниот американски преговарач за време на мировните преговори во Дејтон, со што заврши војната во Босна и Херцеговина.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button