СВЕТ

Бајден: Се кандидирам затоа што Трамп и републиканците сакаат да ја уништат американската демократија

Џо Бајден (80), најстариот американски претседател во историјата на земјата, вчера изјави дека го разбира фокусот на неговата возраст, но истакна дека се кандидира за реизбор бидејќи Доналд Трамп сака да ја уништи американската демократија.

Бајден обично избегнува такви прашања, но на својата возраст се осврна во Њујорк велејќи дека неговото искуство му помогнало да се справи со кризи како Украина и ковид-19.

„Се чини дека многу луѓе се фокусирани на мојата возраст. Сфаќам, верувајте ми, го разбирам тоа повеќе од кој било“, рече Бајден.

„Се кандидирам затоа што демократијата е загрозена, бидејќи во 2024 година демократијата е повторно на гласачкото ливче. И нека нема сомнеж: Доналд Трамп и неговите МАГА (Make America Great Again) републиканци се решени да ја уништат американската демократија“, додаде Бајден.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button