СВЕТ

Бебе пронајдено во канта за отпадоци на Маурициус

Персоналот на аеродромот на африканскиот остров Маурициус пронашол напуштено бебе во канта за ѓубре во тоалетот на авионот.

Advertisements

Според Би-Би-Си, жена од Мадагаскар е уапсена под сомнение дека се породила во авион и го оставила детето во кофа.

Инцидентот се случил на 1 јануари, кога персоналот на аеродромот пронашол новороденче во канта за ѓубре по слетувањето на авионот „Ер Маурициус“, кој дошол од Мадагаскар.

Бебето итно било пренесено во државна болница, а жената осомничена дека се породила во авион и го оставила детето во кофа е уапсена.

Иако таа негираше, последователните тестови потврдија дека бебето е нејзино.

Во болницата била ставена под полициски надзор, а бебето се чувствува добро.

Граѓанинот на Мадагаскар, кој дошол на Маурициус врз основа на двегодишна работна дозвола, по излегувањето од болница ќе биде сослушан и обвинет за напуштање на новороденче.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button