РЕГИОН

Блинкен до Борел: Потребен е напредок кон пристапни преговори со С Македонија и Албанија

Државниот секретар Ентони Блинкен изрази благодарност за продолжената недвосмислена поддршка на ЕУ за европската перспектива на Западен Балкан и заложбата кон процесот на проширување, соопшти американскиот Стејт департмент, по денешната средба на Блинкен со шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел во Вашингтон.

Advertisements

Блинкен ја нагласил потребата од напредување на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија. Секретарот и високиот претставник, исто така, ја истакнале нивната силна поддршка за напорите за враќање на демократскиот поредок во Венецуела.

На состанокот Блинкен – Борел се разговарало и за заедничката загриженост во врска со повисоките цени на енергијата и нивниот ефект врз глобалното економско закрепнување. Тие се согласиле да се одржи министерски состанок на Советот за енергија на САД и ЕУ во почетокот на 2022 година.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button