СВЕТ

Борел: Не треба да има преговори со Русија под притисок

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел денеска предупреди дека не треба да има преговори со Русија за ситуацијата во Украина се додека Москва продолжува да ги зајакнува трупите на границата на земјата.

„Руските движења се дел од притисокот“, изјави Борел за медиумите на почетокот на неформалниот состанок на министрите за одбрана и надворешни работи на ЕУ во францускиот пристанишен град Брест, инсистирајќи дека „не треба да има преговори под притисок“.

Борел рече дека Вашингтон ги уверил своите европски сојузници дека ќе бидат во тек и ја пофали трансатлантската координација за ова прашање.

„Добивме гаранции дека ништо нема да се решава ниту да се преговара без Европејците, а координацијата со Американците е апсолутно одлична“, рече Борел.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button