ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Борел: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ

Јасната порака којашто произлезе од овој состанок е дека иднината на Северна Македонија и нејзините граѓани е во рамките на ЕУ, рече високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел на заедничката прес конференција во Владата на која учествуваа и премиерот Димитар Ковачевски и комесарот на ЕУ за проширување и добрососедство, Оливер Вархеји.

„Тоа што го одржуваме денеска тука овој Совет е јасен знак дека ЕУ ви се приближува и ви покажува дека западниот Балкан се и ќе продолжат и во иднина да бидат клучен приоритет за ЕУ и важен дел од нашата геополитичка димензија“, рече Борел.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button