СПОРТФУДБАЛ

Далиќ: Не е крај на светот, што да правиме, да се убиеме сите заедно?

Хрватскиот селектор Златко Далиќ ѝ се обрати на нацијата по трагичното реми со Италија на Европското Првенство. Хрватите со гол во 98. минута останаа без победа и пласман во осминафиналето на Европското Првенство. Само чудо може да ги однесе во нокаут-фазата на натпреварувањето во Германија.

„Тешка ноќ… Не знам што друго да кажам. Одамна реков дека поради овие утра, ќе ја напуштам тренерската работа, но она што е тука е она што е таму. Тоа е животот. Ништо нема да ме предомисли на мојот пат напред. Јас верувам во оваа репрезентација. Во моментов не сум емотивен, само го кажувам она што ми е на ум. Разочаран сум, тажен сум што не успеавме, но можам само да бидам горд. Ова е само еден резултат, кој што доаѓа во животот и треба да излезете посилни по поразот. Не е крај на светот, што да правиме, да се убиеме сите заедно? Не треба да паѓаме во депресија, мора да излеземе посилни и посилни и да покажеме карактер. Постојано зборувам за реалноста… По Португалија и тој пријателски натпревар, сите утредента велеа дека ќе бидеме европски прваци“, рече Далиќ.

 

Хрватска, покрај бодот со Италија, на шампионатот во Германија забележа уште убедлив пораз од Шпанија, и неочекувано реми со Албанија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button