СПОРТФУДБАЛ

Дани Алвеш вратен на листата на клупски легенди на Барселона

Дани Алвеш (40), поранешниот десен бек на Баија, Севилја, Барселона, Јувентус, ПСЖ и на Пумас, е осуден на четири и пол години затвор за силување. Барселона, клубот во кој го мина најголемиот дел од кариерата, реагираше со бришење на неговото име од листата на клупски легенди на официјалната веб-страница.

Алвеш беше затворен во постапка во која беше одлучено дека на 30 декември 2022 година силувал 23-годишна жена во ВИП делот на ноќен клуб во Барселона. Тој беше во притвор од 20 јануари минатата година, а судската постапка траеше до 7 февруари годинава. Петнаесет дена подоцна ја дозна пресудата.

На таа пресуда реагираше и Барселона. Алвеш, кој одигра повеќе од 400 натпревари за неа и освои сѐ што е можно со неа, веќе нема статус на клупска легенда. Сепак, само неколку дена подоцна Алвеш беше вратен на таа листа каде сега повторно е опишан како најдобриот десен бек во историјата на клубот. Во 125-годишната историја на клубот, овој статус го постигнале 102 играчи на Барселона.

Алвеш, според многумина, е најдобриот дефанзивец во историјата на фудбалот воопшто. До неодамна, со 43 трофеи беше играчот со најмногу трофеи во историјата на спортот, но беше престигнат од поранешниот соиграч Лео Меси.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button