ВЕСТИЕКОНОМИЈАМАКЕДОНИЈА

ДДВ-то за струјата и годинава останува 5% ако цените на берзите останат високи, вели министерот Бектеши

Ако цената на електричната енергија на берзите и натаму остане висока, ДДВ-то за струјата нема да се зголеми на очекуваните 10% туку ќе остане на 5%, рече во вечерашното гостување во емисијата „Економски Магазин“ министерот за економија, Крешник Бектеши.

„Ако и во наредниот период цените на берзите, посебно на ‘Хупекс’, тоа е унгарската берза каде што ние сме поврзани со одредување на цените на слободниот пазар, aко се вакви цените, секако дека ќе остане на 5%“, рече Бектеши.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button