ВЕСТИРЕГИОН

Ден на жалост на Косово поради сообраќајна несреќа во Хрватска

Денеска е ден на жалост на Косово, со цел да им оддаде почит на косовските граѓани кои вчера загинаа во сообраќајна несреќа во Хрватска. Претседателката на Косово, Вјоса Османи, која објави дека го прогласила денешниот ден за ден на жалост реши да ја заврши посетата на оваа земја и денеска да се врати на Косово.
Десет лица загинаа, а 44 се повредени во несреќен случај кај Славонски Брод кога автобус слета надвор од патот.

Advertisements

Станува збор за граѓани од дијаспората, кои патувале од Франкфурт до Приштина со автобус на компанијата од Дева Турс од Ѓаковица. Хрватската полиција и обвинителството кои отворија истрага, велат дека причините за слетувањето на автобусот од патот се испитуваат, но потврдијз дека возачот, кој признал дека „заспал за момент“ зад воланот, бил уапсен.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button