ВЕСТИЗДРАВСТВОМАКЕДОНИЈА

Денеска се регистрирани 21 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3.219 тестирања, а регистрирани се 21 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 8, Тетово – 4,Куманово и Гостивар – по 3, Кавадарци, Кочани и Кичево – по 1.
Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од: Тетово – 8, Скопје – 5 и Гостивар – 1.
Пријавено е 1 починато лице од Скопје (56г) во болнички услови.
Направени се 3.219 тестови преку: ИЈЗ-128, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-45, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–17, ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 7, ГОБ 8-ми Септември-14, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-73, Авицена-215, Биотек-114, Систина-88, лабораторија Лаор-209, Синлаб-19, Ремедика-7, Плодност–41, Генеа–10, Никоб лаб-532, ВФВ Медикал-10, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.573.
Досега во земјата се направени вкупно 935.732 тестирања на Ковид-19.
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button